Computerized Machining Center

Computerized Machining Center in $2 Only (Instant Download)

A computerized machining center has been proposed for a small tool manufacturing company. The new system, which costs $250,000.In the first year, it will generate annual revenues of $100,000 and will require $25,000 in annual labor expenses, $15,000 in annual material expenses, and another $10,000 in annual overhead (power and utility) expenses. Assume that the general inflation rate will be a 20% increase during the project period that will affect all revenues increasing by 20% per year thereafter and we except that salary for labor increase by 3% and overhead expenses will increase by 5% per year thereafter , and that cost of materials expenses will increase by 7% per year thereafter . for example ,whereas annual revenues had been estimated at $100,000, under the conditions of inflation they become 20% grater in year 2, or $120,000;and greater in year 3;and so forth. The automation facility would be classified as a seven-year MACRS property. The company expects to dispose out the facility at the end of 4th year and it will be sold for $120,000. Under these circumstances.
a) Develop the project’s cash flows over its project life. In your calculations use table value.
years

Cobe Company Question

Cobe Company Question in $4 only Cobe Company

Cobe Company has already manufactured 15,000 units of Product A at a cost of $20 per unit. The 15,000 units can be sold at this stage for $480,000. Alternatively, the units can be further processed at a $240,000 total additional cost and be converted into 5,200 units of Product B and 11,000 units of Product C. Per unit selling price for Product B is $110 and for Product C is $53.

PrepaSell as Is

Sales
Relevant costs
Total relevant cost
income (loss)
Incremental net income or loss if processed further
the company should

Process Further re an analysis that shows whether the 15,000 units of Product A should be processed further or not.

Price of Answer: Just US$4 onlyBuy Now

Need Assistance…??  email us at [email protected].

If you need any type of help regarding Homework, Assignments, Projects, Case study, Essay writing or any thing else then just email us at [email protected]solvemyquestion.com.  We will get back to you ASAP. Do not forget to maintain the time frame you need you work to be done.

Statement of Cost Question

Statement of Cost Question in $7 only

Suriyat & Co Ltd requires a statement showing the result of its production,operation for Sep. 2002. Cost records give the following information.

Raw Materials

Finished Goods

Work in Progress

1.9.2002$1,00,000

71,500

31,000

30.9.2002$1,23,500

42,000

34,500

Transactions during the month of Sep. 2002 :

Purchase of Raw MaterialsDirect WagesWorks’ Expenses

Administration Expenses

Sale of Factory Scrap

Selling and Distribution Expenses

Sales

$88,00070,000

39,500

13,000

2,000

15,000

2,84,000

Required:Statement of Cost

Price of Answer: Just US$7 onlyBuy Now

Need Assistance…??  email us at [email protected].

If you need any type of help regarding Homework, Assignments, Projects, Case study, Essay writing or any thing else then just email us at [email protected]solvemyquestion.com.  We will get back to you ASAP. Do not forget to maintain the time frame you need you work to be done.

Gilberto Company Currently Manufactures

Gilberto Company Currently Manufactures in $5 onlyGilberto Company

4) Question 1 (of 13)Question 2 (of 13)Question 3 (of 13)Question 4 (of 13)Question 5 (of 13)Question 6 (of 13)Question 7 (of 13)Question 8 (of 13)Questions 9 – 10 (of 13)Question 11 (of 13)Question 12 (of 13)Question 13 (of 13)

Gilberto Company currently manufactures 60,000units per year of one of its crucial parts. Variable costs are $2.10 per unit, fixed costs related to making this part are $60,000 per year, and allocated fixed costs are $45,000 per year. Allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys the part. Gilberto is considering buying the part from a supplier for a quoted price of $3.30 per unit guaranteed for a three-year period.

Calculate the total incremental cost of making 60,000 units. (Round cost per unit answers to 2 decimal places.)

Calculate the total incremental cost of buying 60,000 units.

Opportunity Cost of Buying iPhones and Cronuts

Opportunity Cost of Buying iPhones and Cronuts in $14 only

Read the articles:

1) 1) The opportunity cost of buying iPhones and Cronuts By Ben Walsh September 2013

http://blogs.reuters.com/ben-walsh/2013/09/20/the-opportunity-cost-of-buying-iphones-and-cronuts/

2) 2) Hurricane Sandy’s Opportunity Costs By rOGER aRNOLD November 2012

http://realmoney.thestreet.com/articles/11/01/2012/hurricane-sandys-opportunity-costs

3) Unpaid internships offer valuable experience, but only for those who can afford it.

http://chicagomaroon.com/2012/04/13/opportunity-cost/ by Dillon Cory – Apr 13, 2012

4) 8 Chores That Aren’t Worth Your Time (So Outsource Them!)

http://www.dailyfinance.com/2014/06/16/chores-not-worth-your-time-outsource-them/ by Hank Coleman – June 16, 2014

You are expected to make your own contribution in a main topic as well as respond with value-added comments to at least two of your classmates. You are encouraged to respond to other students as well as to your instructor.

  1. You are standing in line. Think about what you would be doing if you are not in this line. The alternatives are infinite and computing the cost of them all is impossible. However, since you could only be doing one thing (not all of them) if you are not in this line, determining the opportunity cost requires only knowing the one thing you would be doing. Calculate (in $$$) your opportunity costs of standing in line.
  2. Think about what you would be doing if you weren’t in class. The alternatives are infinite and computing the cost of them all is impossible. However, since you could only be doing one thing (not all of them) if you were not in class, determining the opportunity cost requires only knowing the one thing you would be doing. Calculate (in $$$) your opportunity costs of sitting in class.
  3. The classic example of opportunity cost is the costs of going to college. Illustrate the implicit opportunity cost of foregone income as well as tuition, books, etc. Think about whether room and board should be considered a cost of college. Calculate (in $$$) your opportunity costs of going to college.
  4. Discuss the opportunity costs of natural disasters. Calculate (in $$$) your opportunity costs of natural disaster.
  5. Read the articles and create your own example of opportunity costs. Your ideas should be supported by calculation (in $$$) of opportunity costs.

Price of Answer: Just US$14 onlyBuy Now

Need Assistance…??  email us at [email protected].

If you need any type of help regarding Homework, Assignments, Projects, Case study, Essay writing or any thing else then just email us at [email protected]solvemyquestion.com.  We will get back to you ASAP. Do not forget to maintain the time frame you need you work to be done.

Capital Budgeting/ Cost of Capital

Capital Budgeting/ Cost of Capital in $14

Shell Solar Water Inc. (SSI) is a market leader in the production and distribution of solar water heating systems throughout the OECS.The company is considering establishing a production plant on the island of Grand Cayman to decrease the cost of its operations. SSI had already purchased some land two years ago for $1,500,000 on which it plans to build its new plant which costs $4,000,000 to house its manufacturing business.The legal fee attached to this purchase was $120,000 and the company believes it can recover this cost through the sales of its systems which it expects to be more than what it currently enjoys.The company uses a CCA rate of 8 percent for the amortizing of its plant which can be scrapped for $780,000 at the end of the project life.

Fill the Blank

_________is a measure of income or profit divided by the investment required to obtain that income or profit.

ANSWERS AVAILABLE

Price of Answer: Just US$ 0.45 only

Buy Now

Need Assistance…??  email us at [email protected].

If you need any type of help regarding Homework, Assignments, Projects,  Case study, Essay writing or any thing else then just email us at [email protected]solvemyquestion.com.  We will get back to you ASAP. Do not forget to maintain the time frame you need you work to be done.

Cost of Capital and Weighted Average Cost of Capital

Calculate the after-tax cost of a $25 million debt issue that Pullman Manufacturing Corporation (40% marginal tax rate) is planning to place privately with a large insurance company. This long-term issue will yield 6.6% to the insurance company.

Answer available.

Price of Answer: Just US$1 onlyBuy Now

Need Assistance…??  email us at [email protected].

If you need any type of help regarding Homework, Assignments, Projects, Case study, Essay writing or any thing else then just email us at [email protected]solvemyquestion.com.  We will get back to you ASAP. Do not forget to maintain the time frame you need you work to be done.

Cost Volume Profit Analysis

Cost Volume Profit Analysis

Explain the components of cost volume profit analysis.

No Plagiarism Please….

Answer available.

Price of Answer: Just US$2.50 onlyBuy Now

Need Assistance…??  email us at [email protected].

If you need any type of help regarding Homework, Assignments, Projects, Case study, Essay writing or any thing else then just email us at [email protected]solvemyquestion.com.  We will get back to you ASAP. Do not forget to maintain the time frame you need you work to be done.

Write up on Cost, Volume and Profit Analysis

Write up on Cost, Volume and Profit Analysis

Write up on Cost, Volume and Profit Analysis in $3 Only

Write a 350 to 700-word paper, using APA guidelines, that addresses the following:
o Explain the components of cost-volume-profit analysis.
o What does each of the components mean?
o Based on the formulas you have reviewed, what happens to contribution margin per unit when unit selling prices increase? Illustrate your explanation with an example from a fictitious company of how an increase in unit selling prices might affect contribution margin.
o When fixed costs decrease, what does this do for sales? Illustrate your explanation with an example from a fictitious company.
o Define contribution ratios.
o What happens to contribution ratios as one of the components changes?

Answer available.

Price of Answer: Just US$3 onlyBuy Now

Need Assistance…??  email us at [email protected].

If you need any type of help regarding Homework, Assignments, Projects, Case study, Essay writing or anything else then just email us at [email protected]solvemyquestion.com.  We will get back to you ASAP. Do not forget to maintain the time frame you need you work to be done.